کلیه مطالب این صفحه متعلق به شرکت نرم افزاری فرآیند توسعه انرژی پارس (نفتا) می باشد.

هرگونه کپی برداری از این مطالب پیگرد قانونی دارد.

صنعت پرینتر سه بعدی نوپا و درحال رشد می باشد. تکنولوژی FDM حدوداً از سال 2012 در امریکا به صورت تجاری عرضه گردید.

از اواخر سال 2012  مجموعه نفتا با برند پرینتر سه بعدی پارسیان در این حوزه سرمایه گذاری نمود و دستگاه های مورد نیاز را از کشور امریکا وارد نمود.

با توجه به اینکه پرینتر سه بعدی پارسیان اولین شرکت در ایران بود، تجربیات بسیاری در این حوزه بدست آورد و اکنون در زمینه های زیر به فعالیت می پردازد:

ارائه خدمات پرینت سه بعدی صنعتی SLS

ارائه خدمات پرینت سه بعدی FDM

ساخت ماکت

تولید و فروش فیلامنت های ABS و PLA مخصوص پرینترهای FDM

فروش دستگاه های پرینتر سه بعدی با تکنولوژی  FDM, DLP, SLA از کشور امریکا

پرینتر سه‌بعدی دستگاهی برای ساخت اقلام حجم دار است و به عنوان تولیدکنندگان ذره‌ای یا لایه‌ای نیز شناخته می‌شود، زیرا اساس کار آن‌ بدین گونه است که محصول موردنظر ما را به‌صورت لایه به لایه بر روی یکدیگر می‌سازد تا درنهایت به محصول درخواستی شکل گیرد،

بزرگ‌ترین ویژگی این محصول نسبت به روش‌های دیگر تولید قطعات پیچیده با زوایای منفی، هزینه بسیار پایین و نرخ پایین هدر رفت ماده اولیه است. نمونه های اولیه این دستگاه ها در سال 1986 در کشور امریکا تولید گردید.

کاربرد این تکنولوژی صنایع خودرو سازی، گرافیک، نظامی و پزشکی تحت تأثیر قرار داده است.

 

امروزه در دنیای صنعت و خدمات، هرجا اولویت با انعطاف در طراحی باشد، سازندگان را وادار نموده تا از ابزارهای نوین طراحی و ساخت استفاده نمایند که با کمترین هزینه این انعطاف را به ارمغان آورد. پرینترهای سه بعدی این امکان را به سازنده می دهد که محصول خود به خواست مشتری طراحی و تولید نماید. روزگاری CNC ها این نوید را به صنعت دادند و امروز پرینترهای سه بعدی با هزینه های به مراتب کمتر، دقت و انعطاف بیشتر به جرات می توان گفت جایگزین روش های گذشته خواهد بود. بزودی هر جا سخن از طراحی باشد، پرینتر سه بعدی در آنجا کاربرد خواهد داشت. به خصوص در مواردی که :
 نیاز به تولید تعداد کمی از یک نمونه باشد و ایجاد یک خط تولید خاص مقرون به صرفه نباشد. مثلاً در خط تولید اتومبیل های خاص از این پرینترها استفاده می شود.
 محصول برای هر مشتری خاص وی طراحی شود. مثلاً کاربرد پرینترها در پزشکی و پیراپزشکی
پرکاربردترین حیطه های فعلی پرینترهای 3 بعدی عبارتند از :
 نظامی
 پروتوتایپینگ
 صنعت
 پزشکی
 ساختمان سازی
 جواهرسازی
 آموزش
 معماری

 

اصلی ترین دسته بندی در رابطه با پرینترهای سه بعدی به شرح ذیل می باشد:
  FDM:
• این مدل معمولاً کاربردی خانگی و شخصی دارد.
• این تکنولوژی در اختیار اکثر کشورهای دنیا قرار گرفته است.
• درحال حاضر پلاستیک بعنوان ماده اولیه این تکنولوژی مورد استفاده قرار می گیرد. آینده این تکنولوژی در تغییر مواد اولیه می باشد. مواد اولیه¬ی این نوع دستگاه توسط گروه مواد نفتا تولید می شود و در حال تحقیق برای استفاده از مواد جایگزین مانند شکلات در این تکنولوژی هستیم.
 SLA&DLP:
• این دستگاه ها در حوزه دندانپزشکی و جواهرسازی کاربرد دارد و تقریبا نیمه صنعتی محصوب می شود. این دستگاه ها برای ساخت قطعات کوچک اما دقت با بالا استفاده می شود.
• بواسطه دقت بالا این دستگاه ها و همچنین استفاده از مواد اولیه ای که قابل ریختگری می باشند (موادی مشابه موم) در پزشکی و مخصوصاً دندانپزشکی کاربرد مهمی دارد.
 PolyJet:
• این تکنولوژی جدیدترین روش موجود می باشد و بشدت در حال توسعه است؛ علت کاربرد زیاد آن سرعت بسیار بالا و تنوع مواد اولیه می باشد.
• از مزایای دیگر این تکنولوژی قابلیت پرینت قطعات به صورت تمام رنگی می باشد.

 

 SLS:
• این نوع از پرینترها کاربردی کاملا صنعتی دارند و درحال حاضر کارخانجات تویوتا، جنرال موتورز و بسیاری دیگر از شرکت¬های بزرگ صنعتی از این دستگاه¬ها برای تولید انبوه محصولات بکار رفته در خودروها استفاده می کنند.
• پایین بودن قیمت مواد اولیه و همچنین مستحکم بودن قطعات تولید شده، از مزایای این تکنولوژی می باشد.
• استفاده از لیزرهای توان بالا، از پیچیدگی¬های این روش می باشد و آینده صنعتی پرینترهای سه بعدی در این تکنولوژی دیده می شود .
• این تکنولوژی در انحصار 4 کشور امریکا، رژیم صهیونیستی، آلمان و ژاپن می باشد.
• تکنولوژی لیزر بکار رفته در آن تنها در اختیار کشور امریکاست.
 SLM:
• این نوع پرینترها قابلیت پرینت مستقیم فلز را دارند و در صورت بلوغ این روش، می توان گفت بسیاری از فرآیندهای صنعتی دچار تحولی عظیم خواهند شد.
• این تکنولوژی مانند SLS از لیزر استفاده می کند و توان لیزر در این روش بالاتر می¬باشد.
• تنها کشورهای امریکا و آلمان از این تکنولوژی بهره می¬برند.

 

 3D-Bioplotter:
• این تکنولوژِی در اصل از روش FDM استفاده می نماید، اما با این تفاوت که مواد اولیه مورد استفاده آن Hydroxyapatite, TCP, Titanium می¬باشد.
• Hydroxyapatite  ماده¬ است که با سلول های بدن پیوند می خورد.

 

 پرینترهای مخصوص ساختمان سازی: این نوع پرینترها از مکانیزم FDM استفاده می کنند که بجای پلاستیک، از بتن استفاده می شود.
 پرینترهای مخصوص مواد غذایی: این نوع پرینترها از مکانیزم FDM استفاده می کنند که بجای پلاستیک، از مواد اولیه غذایی استفاده می کنند.